Za kofein možemo reći da je naš najveći oslonac kada je u pitanju razbuđivanje, podizanje nivoa energije, održavanje budnosti tokom dana ili dok radimo. Kafa i kofein su sastavni deo rada u noćnoj smeni ili pisanja eseja i zadataka za školu noć pred rok za predaju.
Kafa je jedan od najčešće korištenih prirodnih stimulansa. Ne samo da je dobrom delu sveta nezamisliv početak dana bez kafe, to je i sastavni dio svakog pravog druženja.
Kada god se nalazimo s prijateljima, “idemo na kafu”.
Kafa, odnosno njen aktivni sastojak u njoj, kofein, može da ima pozitivne efekte na zdravlje.
Ipak, kao i sa svime, potrebno je imati meru i biti na oprezu. Kafa može da poremeti ciklus spavanja, izazove nesanicu, deluje previše stimulativno na nervni sistem i izazove anksioznost.
Moguće je predoziranje kofeinom, koje se manifestuje kao nagla slabost, drhtavica, praćena hladnim znojem i osećajem nemira ili lupanjem srca.
Koliko kofeina nije previše? Pa razumna mera, do tri šoljice na dan, ima većinom povoljan uticaj na naše zdravlje i organizam. Naravno, nema svaka vrsta kafe ili napitak istu količinu kofeina, pa treba obratiti pažnju na količinu kofeina u vrsti koju pijete.
Kafa je prirodan diuretik a koristi se i spolja u gelovima za celulit, odnosno kao sastojak koji razlaže celulit.
U ovom članku ćemo predstaviti prednosti kafe i kofeina objasniti kako tačno deluje na naše telo.

Šta je kofein?
Kofein je prirodni stimulans koji može da se nađe u biljkama poput čaja, kafe i kakaa.
Kofein ima prirodni stimulišući uticaj na mozak i centralni nervni sistem pa pomaže telu da ostane budno i umanjuje osećaj umora.
Prema istraživanjima iz 2020. godine, otprilike 80% svetske populacije redovno konzumira proizvode na bazi kofeina, poput kafe ili čaja.
Prema statistici za američku populaciju, ova brojka je čak i veća te raste do 90% za odrasle.
Kako kofein funkcioniše?
Kada konzumiramo kofein, on se apsorbuje iz creva u krvotok i putuje do jetre. Tamo se razgrađuje na jedinjenja koja utiču na funkciju različitih organa, primarno mozak.
Kofein blokira efekte adenozina, neurotransmitera koji opušta mozak i stvara osjećaj umora.
Adenozin se akumulira u toku dana kako trošimo energiju i daje osećaj umora pa uzrokuje pospanost. Kofein u ovom slučaju blokira taj efekat pa nam pomaže da ostanemo budni – dodatno, kofein povećava i nivo adrenalina u krvi. Višak adrenalina povećava moždanu aktivnost i aktivira dopamin i noradrenalin, što utiče na osećaje uzbuđenja, budnosti i mentalni fokus.
Da, kofein je u suštini psihoaktivna supstanca. Nakon konzumiranja kofeina, potrebno je bar 20 minuta da kofein dođe do krvotoka i otprilike jedan sat da postigne potpunu efikasnost.
Kofein: Anti-depresivni uticaj
Budući da kofein blokira adenozin koji stvara umor u telu, kofein aktivno budi dopamin i norepinefrin, a oni izazivaju promene delujući na mozak i poboljšavaju raspoloženje.
Jedna studija koja je istraživala uticaj kofeina na organizam pokazala je da su se nakon unosa 450 mg kofeina svi ispitanici osećali budnije a i merenje vremena reakcije je to potvrdilo.
Dodatno, ista studija pokazuje da ispijanje 2-3 šoljice kafe dnevno smanjuje rizik od depresije i samoubistva za 13% i 45% respektivno! Naravno, ako pijete kafu s visokim udelom kofeina, to će biti manja količina i obrnuto.
Maksimalna doza je 400 mg kofeina na dan. Za odrasle! Za decu kafa i simulišući napici nisu dobri.
Takođe, nije svaki problem sa depresijom isti. Nekada možemo da pomognemo sami sebi ishranom i suplementima protiv depresije, a nekada nam treba stručna pomoć. Uticaj kafe na ljude sa depresijom može da bude ili preteran ili baš ono što im treba. Osluškujte svoj organizam.
Dodali bismo da osim hormona i ovih i onih jedinjena koji kofein stimuliše i koji pozitivno utiču na mozak, ima nečeg i u druženju uz šoljicu kafe.
Kafa, pa i čaj, koji sadrže kofein, pića su koja povezuju ljude. Druženje, socijalizacija, podrška i razgovor itekako dobro utiču na raspoloženje.
Pa ako odavno niste, izađite na kafu s prijateljima.

Kofein: efekat sagorevanja masti
Kofein stimuliše centralni nervni sistem pa samim tim ubrzava metabolizam – prema nekim studijama do čak 11%, što izaziva efekat sagorevanja masti do čak 13%.
Pretvoreno u brojke, konzumirajući 300 mg kofeina na dan pomoći će da sagorite dodatnih 80 kalorija!
Kofein razbuđuje i povećava nivo energije, pa to utiče i na sposobnost da se bude fizički aktivan.
Budući da povećava nivo energije, utiče i na veću fizičku aktivnost, što opet za “posledicu” ima i pozitivne efekte na metabolizam i topljenje suvišnih masnoća.
Upravo zbog ovog efekta, kofein je vrlo čest sastavni dio fitnes suplemenata, poput fat burnera.
Kofein ne povećava rizik od srčanih bolesti
Postoji vrlo popularan mit o konzumiranju kofeina – a to je da povećava rizik od srčanih bolesti. Ovo ustvari nije tačno, nego je čak suprotno – studije pokazuju 16-18% manji rizik od srčanih bolesti kod muškaraca i žena koji konzumiraju barem jednu šoljicu kafe dnevno.
Ipak, kod nekih ljudi, kofein može da utiče na pritisak tako da ga povisi – ali je ovo kratkotrajni efekat, vrlo brzo nestane.
Kofein je zapravo diuretik, podstiče oslobađanje viška tečnosti iz organizma, a to može da smanji pritisak.
Naravno, zbog stimulišućeg delovanja na hormone i mozak nikada ne treba preterivati.
Kofein razlaže celulit
Proizvodi koji sadrže kafu ili kofein a koji se nanose na kožu, obično su dizajnirani kao anti-celulit gelovi ili pilinzi.
Kofein je obično jedan od pomoćnih sastojaka, jer će uticati na krvne sudove, njihovu prokrvljenost i bolji prodor ostalih aktivnih sastojaka.
Takvi proizvodi mogu da budu pilinzi, za skidanje mrvih ćelija i bolju masažu i razlaganje celulita, ili kreme koje možete da napravite kod kuće.
Druga vrsta proizvoda su gelovi koji uz aktivne biljne sastojke (najčešći je bršljan), sadrže dodatak kofeina radi boljeg prodora antioksidanasa u biljnim ekstraktima a onda i uticaja na nakupine celulita i njihovu eliminaciju. To dokazuju i istraživanja.
Popularan i kvalitetan gel za celulit je Celufix gel. Sadrži bršljan, smilje, zimzelen, ruzmarin, mentu a kofein je među pomoćnim sastojcima. Takva kombinacije celovito deluje na kožu, njenu zdravlje, prokrvljenost i eliminaciju viška vode i masnoća u sloju koji izgleda kao narandžina kora.

Kako da napravite anti-celulit piling od kafe?
Piling za razlaganje celulita od kafe možete da napravite kod kuće.
Sastojci koji su vam potrebni su:
- mlevena kafa
- topla voda
- opcionalno: kokosovo ili maslinovo ulje
Prvo pomešajte kafu sa toplom vodom. Mešajte i dodajite jedan ili drugi sastojak dok ne dobijete željenu gustoću.
U slučaju da je vaša koža suva, možete da dodate malo kokosovog ili maslinovog ulja u mešavinu.
Mi vam preporučujemo da maslinovo ulje bude ulje iz kozmetičkih radnji koje je posebno pripremljeno za nanošenje na kožu. Ulje koje koristimo u kuhinji ima vrlo velike molekule koji teže prodiru u kožu, ali može da posluži svrsi.
Kokosovo ulje lepo prodire u kožu, posebno je dobro ako vam je koža sklona upalama, umiriće ih.
Uvek koristite tradicinalnu kafu, ne onu varijantu bez kofeina, naravno.
Nanesite piling na čistu kožu i nežno masirajte problematična mesta.
Ako vam smeta da to radite rukama i ne želite kafu ispod noktiju, možete da koristite nežnu četku za kožu ili rukavicu pa tako utrljavate smesu za razbijanje celulita.
Dobro isperite i nanesite uobičajenu kremu za svoj tip kože.
Koža će da bude mekana i baršunasta, sa osećajem kao da je prodisala. Ovaj piling od kafe možete da koristite za bilo koji deo tela, jer će podstaknuti prokrvljenost i stimulisati proizvodnju kolagena.
A sada nam recite – da li i vi koristite kafu da započnete i izdržite dan i jeste li je ikada koristili u kozmetici?
Ako ne, možda je vreme da probate i iskoristite sve prednosti kofeina.