Šta je kadulja?
Kadulja, sa svojim drvenastim stabljikama, sivkastim lišćem i divnim purpurno-plavim cvjetovima domaća je biljka sjevernog mediteranskog primorja i biljni član porodice nane (mente). Ako vam je kadulja poznata samo kao dodatak za začinjavanje slanih jela, u tom slučaju propuštate fascinantan botanički lijek.

Kadulja kao prirodni lijek kod starih Grka i Rimljana
Stari Grci i Rimljani spaljivali su kadulju u ceremonijama, vjerujući da će to dati mudrost. Rani evropski travari koristili su kadulju za uklanjanje pročišćavanje krvi i čišćenje zuba. U indijanskim i autohtonim kulturama širom svijeta, šamani koriste Bijelu kadulju kako bi očistili i ljude i prostore od zlih utjecaja. Svećenici i dan danas spaljuju kadulju na vjerskim ceremonijama. Iako ne možemo dokazati da će kadulja podići vašu svijest, mnogi ljudi je pale kako bi olakšali opuštanje uma i tijela tokom joge ili meditacije.
Kako danas koristiti kadulju?
Danas znamo da lišće i cvijeće kadulje sadrže hemikalije s antibakterijskim, adstringentnim i antiseptičkim svojstvima. Na lokalnom tržištu, kadulju možete pronaći i u raznim proizvodima. Koristi se u prirodnom dezodoransu i u vodi za ispiranje usta, jer efikasna protiv bakterija odgovornih za bolesti desni. U biljnim lijekovima čaj od kadulje ili tinktura mogu ublažiti upalu grla, zagušenja, grčeve u probavi i podržati mentalno zdravlje. U preparatima za aromaterapiju kadulja se najčešće koristi kao esencijalno ulje u difuzoru zraka ili u svijećama. Osušena bijela kadulja najčešće se peče kao tamjan s namjerom da očisti pluća, ublaži mentalni stres i poboljša raspoloženje.
Korištenje kadulje kao botaničkog lijeka uveliko se razlikuje od kuhanja s biljem. Ljekoviti dodaci i esencijalna ulja dobivena od kadulje sadrže tujone, prirodnu hemikaliju u biljci. Ako uzmete veću dozu ljekovite kadulje nego što je preporučeno, to bi moglo uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme poput drhtanja, ubrzanog rada srca, vrtoglavice i povraćanja.