Osnovna nega lica podrazumeva redovno čišćenje i hidrataciju lica. Stres, zagađivači u vazduhu, ishrana, UV zračenje, vetar, pojačana vlaga ili hladnoća, starenje, hormonalne probeme – sve su to faktori koji utiču na kožu i zahtevaju pažnju.
Posle 25-te godine života, koža oseća promene. Usporava se proizvodnja kolagena koji je zadužen za njenu elastičnost i mladalački izgled. Nega lica postaje zahtevnija.
Piling, maske za lice, serumi važan su deo dodatne ili napredne nege lica.
A ulja za lice su najbolje i najhranjivije što koža može a dobije iz prirode.
Ulje ili krema za lice?
Neki misle da je ovo stvar debate, ali svaka žena koja vodi računa o nezi lica neće pobeći ni od jednog ni od drugog.
Svojstva kreme i ulja za lice nisu ista, tako ni sposobnost da vlaže i hrane kožu.
Kreme sadrže vlagu i sastojke koji vodu “zaključavaju”, zapravo zatvaraju kožu kako bi održale njenu vlažnost. Takvo delovanje na kožu može da začepi pore, što vodi stvaranju komedona. A gde su komedoni, tu je gomilanje nečistoća, stvaranje mitesera, bubuljica i drugih napasti.
Potpuno prirodne kreme su retke, pa su veštački sastojci u kremama izazivači iritacija. Kreme mogu da budu štetna hrana kako za kožu tako za telo, jer sve što se nanosi na kožu, ulazi u krvotok i utiče na celokupno zdravlje.
Kreme za lice stvaraju film na koži koji zadržava vlagu, ali može da blokira prodiranje prirodnih ulja u nju. Ulja u kremama su zaslužna za aktivnu ishranu kože, ali koža ne može kroz kremu u celosti da ih iskoristi.
Da li ovo znači da ne treba da koristimo kreme za lice?
Ne. Kremu, tako i ulja, treba birati prema sastavu i prema tipu kože. Krema u kombinaciji sa uljem pruža licu celovitu negu. Ulja su sve popularnija sa razlogom.
Prirodna ulja za lice omogućavaju koži da upije aktivne sastojke lekovitog i negujućeg bilja, štite od štetnih uticaja i usporavaju njeno starenje.
Masaža lica za dodatnu negu
Ulje za lice ima dvostruku prednost. Osim što će dobar izbor ulja pružiti licu duboku ishranu i negu, ulja se nanose masažom.
Masaža je važan i pomalo zaboravljen deo nege lica. Užurbani način života tera nas da skraćujemo vreme koje posvećujemo sebi. Tako ili jedemo na brzinu ilit trpamo brzu hranu u sebe, a u nezi gledamo da što pre obavimo rutinu, operemo lice i nabacimo kremu i šminku.
Piling i masaža su važni za čistoću, prokrljvenost i dotok hranjivih materija u dublje slojeve kože. Sve to stimuliše proizvodnju kolagena, a ulja za lice prirodno postižu efekte pilinga. Ako licu posvetimo malo dodatnog vremena oa ulje nežno umasiramo u trajanju od nekoliko minuta, koža će da blista i podmladi se jako brzo.
Masaža opušta mišiće lica, pa ćemo i lepše da izgledamo i lepše da se osećamo.
Profesionalna masaža lica u salonima podrazumeva upotrebu specijalizovanih tehnika, poput tapkanja, akupresure, šiatsu masaže, štipkanja, limfne drenaže i refleksologije.
Jednostavna masaža koju radimo kod kuće, uz primenu prirodnog ulja, ne košta ništa i nije stvar luksuza, već nege.
Masaža lica zahteva samo par minuta vremena dnevno a redovnom primenom postiže najbolji anti age efekat koji postoji.
Redovnom masažom uljima lice se podmlađuje, koži se vraća prirodan sjaj, sprečava se pojava akni i bubuljica, jača prokrvljenost i ubrzava zaceljivanje ožiljaka.
Ulja treba da utrljavamo u očišćenu i vlažnju kožu lica, prateći građu mišića na licu, nežno uvek povlačeći kožu prema gore.
Sve što je potrebno je izabrati odgovarajuće ulje.
Prirodna ulja za lice – prednosti i mane
Ulja za lice i kožu dele se u dva velike skupine – ulja nosači i esencijalna ulja.
Ulja nosači imaju velike molekule, pa su idealna da “nose” male molekule esencijalnih ulja, otud im i naziv.
Esencijalna ulja su aktivni i uljani sastojci biljke u koncentrovanom obliku. Dobijaju se različitim tehnologijama, a razlikuju se u kvaliteti i čistoću. Vrlo su kompleksnog sastava (nekad preko 60 hemijskih komponenata), pa se tako i njihova svojstva razlikuju.
Ulja nosači (kokosovo, arganovo, bademovo, maslinovo ulje…) generalno su bezbedna za kožu i ne izazivaju iritacije, dok esencijalna ulja mogu da deluju sasvim suprotno.
Esencijalna ulja su lekovita, ali se koriste u vrlo malim dozama, najčešće razblažena u ulju nosaču.
Neka ulja su za kožu fantastična, a druga moramo da izbegavamo. Tako je sa svim uljima dobijenim iz citrusa (limun, grejpfrut…), jakim aromatičnim uljima (eukaliptus, menta, kamfor…). Ta ulja se nikada ne koriste za lice.
Kao i telu, tako su i koži potrebne zdrave masnoće da bi bila sjajna i otporna. Ulja su deo napredne nege lica ne samo zato što pružaju dublju ishranu, nego zato što zahtevaju malo više informisanosti.
Važno je znati da neka ulja dobro hrane i smiruju kožu tela (kokosovo, arganovo ulje), ali mogu da izazivaju bubuljice, pa nisu idealan izbor za lice.
Ulja su fantastičan izbor za negu lica ako se upoznamo sa njihovim svojstvima kako bismo našli najbolje ulje za sebe.
Kokosovo ulje za lice
Kokosovo ulje je čest izbor podjednako za police u kuhinji i u kupatilu.
Izrazito je zdrav izvor masnoće, pa povoljno deluje na smanjenje lošeg holesterola, poboljšava funkciju mozga, a koristi se za negu kože i kose.
Ulje kokosa spada u nosače, ima velike molekule, a u nezi lica i tela nanosi se direktno na kosu ili kožu.
Kako kokosovo ulje deluje na kožu lica?
Na kožu tela kokosovo ulje deluje izrazito hranjivo, pomaže suvoj koži da zadrži vlažnost, smiruje iritacije, a ima i protivgljvičina svojstva.
Međutim, kokosovo ulje nije za svačije lice. Sklono je zatvaranju pora lica pa može da izazove akne.
Kokosovo ulje je prebogato zasićenim masnim kiselinama, vitaminima E i K, izrazito je hranjivo i zdravo, ali nije dobar izbor za masnu kožu lica.
Arganovo ulje za lice
Zlatno ulje iz Maroka nanosi se na kožu ili uzima oralno u vidu kapsula i popularno je u svim kozmetičkim proizvodima, od sapuna, preko šampona do krema.
Arganovo ulje se koristi za zdravlje kože i kose. Prebogato je antioksidansima, pa štiti od oštećenja pod uticajem sunčevog zračenja. Tako deluje protiv starenja kože.
Ulje argana ima izrazito hranjivo i protivupalno dejstvo, a koristi se kao ulje nosač. Nije komedogeno, pa se smatra bezbednim za masno lice. Iskustva mogu i tu da se razlikuju. Jedno je sigurno:
Od arganovog ulja posebnu korist će imati suva koža lica.
Zašto koža obožava ulje od smilja
Stigli smo do kraljevske nege lica. Smilje ima drugi naziv immortelle – besmrtna biljka.
Zlatnožuti cvetovi smilja svoje botaničko ime duguju rečima Sunce i zlato, a biljka i uspeva na podneblju koje ima puno sunca.
Ubrana, dugo zadržava miris i svežinu, a i delovnje na kožu potvrđuje ove čudesne osobine.
Smilje je lekovita biljka koja kožu leči i neguje, a posebno je cenjeno zbog svog anti age efekta. Smatra se da je bolje od retinola.
Cena esencijalnog ulja je vrtoglavo visoka jer nije lako dobiti čisto ulje iz biljke.
Esencijalno ulje smilja se nikada ne nanosi na kožu samo, zbog svoje jačine. I etarsko ulje smilja se kombinuje sa drugim uljima kako bi se dobio efikasan anti age preparat za kožu lica.
Serumi sa čistim esencijalnim uljem smilja, poput Clarisse, smatraju se luksuznom kozmetikom.
Smilje je ulje koje ima fantastično dejsto protiv bora i starenja kože i vole ga svi tipovi kože.
Bademovo ulje za negu lica
Ulje badema je nežno, smirujuće, hranjivo ulje bogato vitaminom E i popularno u kozmetici protiv starenja kože.
Bademovo ulje je nosač koji neće iritirati nijedan tip kože, a posebno je dragoceno za suvu kožu lica.
Badem je toliko nežan za kožu da se ovo ulje koristi u nezi kože beba.
Bademovo ulje je bogato i nežno ulje koje možete da koristite čisto za redovnu masažu lica.
Zašto je gotu kola dobra?
Ulje lavande za negu lica
Lavanda je lekovita biljka čije se esencijalno ulje koristi u aromaterapiji zbog svog smirujućeg, antiseptičkog i protivupalnog dejstva.
Lavandino ulje smiruje, čisti i opušta kožu, deluje protiv infekcija i akni, a zbog svog složenog hemijskog sastava sastavni je deo isključivo specijalizovane kozmetike za lice.
Lavandino ulje ima sposobnost da izbeljuje i uklanja mrlje, pa tako ujednačava ten.
Esencijalno ulje lavande mora da bude visokog kvaliteta i da se koristi sa uljem nosačem bilo da se nanosi na kožu tela ili kožu lica.
Ulje od ruzmarina u kozmetici
Esencijalno ulje ruzmarina ima snažnu i prijatnu aromu koja stimuliše um, ali se koristi i za negu kože.
Ulje od ruzmarina sprečava pojavu akni, ubrzava zaceljivanje ožiljaka, smanjuje “naduvenost”, umornu kožu oživljava i podstiče prokrvljenost.
Etarsko ulje ruzmarina upotrebljava se razređeno, sa uljem nosačom i u kombinaciji s drugim uljima da stimuliše kožu, pojača njenu otporntost, smiri upale i spreči starenje.
Zanemareno ulje jojobe
Ulje jojobe je fantastično ulje nosač. Za razliku od kokosovog i arganovog ulja, povoljno je za sve tipove kože. Ne iritira, ne izaziva akne a jedinstveno je zato što je najsličnije prirodnom sebumu kože od svih ulja nosača za lice.
Jojobino ulje ima hranjivo i protivupalno dejstvo, duboko neguje i hidrira kožu i reguliše lučenje sebuma.
Jojobino ulje je najbolje ulje nosač koje može da se primanjuje samo ili dodavanjem esencijalnih ulja.
Ulje jojobe reguliše lučenje sebuma pa je idealno za sve tipove kože.
Uključite prirodna ulja za negu lica u svoju svakodnevno ili povremenu, dodatnu rutinu. Odaberite ulje prema njegovoj čistoći, kvalitetu i sastavu a ako niste sigurne, uvek testirajte ulje pre dugotrajne primene.