Zdrava kosa u nekoliko koraka! - Iz Prirode
devojka-drzi-pramen-kose

Zdrava kosa u nekoliko koraka!

Svi definitivno želimo zdravu, lepu i negovanu kosu! Ipak, životni stil ne dopušta da naša kosa baš uvek blista. Važno je znati kakav tip kose imate i kako da postupate sa njom. Naravno, važne su i dužina, masnoća, odnosno suvoća kose, debljina dlake, gustoća… sve u svemu – kvalitet i osobine kose, jer od njih zavisi i nega.

U ovom članku donosimo nekoliko osnovnih saveta za zdravu kosu koji su vrlo laki za primenu – pa će i rezultati biti brzo uočljivi i defintivno vam se svideti!

samponiranje-masne-kose

Masna kosa zahteva pravilno pranje

Masna kosa postaje masna zbog pojačanog lučenja inače prirodnih ulja. Dodajmo na to znojenje, tretiranje gelovima, lakovima, hemijske tretmane na glavi – čistom izgledu možemo reći zbogom.

A ni osećaj nije prijatan.

Za zdravu kosu koja se pojačano masti, bilo prirodno bilo zbog stila života, važno je redovno i temeljno pranje, ali još važnije da pranje nije prečesto

Često pranje dodatno stimuliše lučenje sebuma, pa se začarani krug pojačava. Rešenje je redovno i temeljno pranje, do triput sedmično.

Za svako pranje “između”, češće ili svakodnevno, bolje je koristiti suve šampone, odnosno šampone za suvo pranje. Tako ćete ukloniti višak masnoće ali nećete stvarati toliki kontraefekat kao stalnim mokrim pranjem kose.

Ako kosa ima dodatni problem, u vidu peruti, treba da se zašitate šta to stavljate na kosu i da li smeta koži glave, pa da zamenite uobičajene preparate za negu kose prirodnim i “čistim” varijantama.

Masnu kosu obično mislimo da ćemo dobro oprati šamponima koji jako pene. Istina je da sulfati u šamponima stvaraju veliku penu, a osim što skidaju prljavštinu, uklanjaju sva prirodna i zaštitna ulja koja su nam potrebna. Zato je važan dobar izbor šampona, bez štetnih hemikalija.

I masnoj kosi potrebna je dodatna ishrana, nega i sredstvo za mekoću i sjaj – pa birajte balzam na kraju pranja, ali ga nikada nemojte nanositi na koren, samo na vrhove.

 herell-reklama

Sirće za zdravu kosu – stari recept

Za “zdravu škriputavost” i temeljnu čistoću i sjaj kose moja baka je koristila sirće u poslednjem ispiranju kod pranja kose.

Internet preporučuje jabukovo sirće, a ona je koristila ono koje joj je bilo dostupno, to je znalo i da bude vinsko, bitno da je sirće! Razblažila bi malu količinu u loncu tople vode i dobro isprala glavu.

Nikada nije imala perut, kosa se nikada nije mastila i uvek je bila sjajna.

Sirće će održati kožu glave čistom, prirodno ukloniti višak sebuma, očuvati pH vrednost kože, ukloniti uzročnike peruti i infekcija i podstaknuti zdrav rast zdrave dlake.

Takođe, baka nikada nije prala kosu toliko često koliko je žene danas peru (nekada i svaki dan), a tretman sirćetom nema potrebe da sprovodite više od jednom ili dvaput sedmično, opet, zavisno od toga koliko se kosa masti i imate li problem sa peruti.

Još jedan trik za masnu kosu je – frizura! I od frizure zavisi koliko će problem masne kose da bude vidljiv: držanje kose na stranu, promena načina na koji je češljamo, sve to može da utiče na lep i zdrav izgled kose.

A kada smo kod češljeva i generalno pribora koji koristimo za kosu (češljevi, češljići, vikleri, pegle za kosu), sve to treba redovno da peremo, da očistimo nakon upotrebe i ne dozvolimo da zadržava praljvštinu, masnoću i druge nakupine sa naše glave, inače svaki savet postaje uzaludan.

Još jedan trik je čajno drvo – deluje antibakterijski, antimikrobno, čisti, hidrira i već dodatak od nekoliko kapi u šampon kojim redovno perete kosu ili preparat koji nanosite na glavu može da napravi veliku razliku!

Žena bujne i zdrave kose u polju sa žutim cvjetovima

Pravilna nega suve kose

Suva kosa može da bude zdrava kosa ako pratimo ista osnovna pravila nege – temeljno pranje odgovarajućim šamponom. To će biti hranjivi šamponi, obogaćeni šamponi, šamponi namenjeni suvoj, oštećenoj, iskrzaloj, lomljivoj dlaci.

Pranje ne sme da bude previše često, jer suvoj kosi nedostaju prirodna ulja, a  pritom je svaka vremenska prilika i neprilika dodatno isušuje i čini podložnom lomljenu. Da ne govorimo o hemijskim tretmanima, poput bojenja (blajhanje je praktično zabranjeno za ovaj tip kose) ili nanošeća isušujućih preparata (gelovi, lakovi).

Suva kosa če biti bujna, divna i sjajna, uz pravilnu negu. Zdrava kosa ne podnosi šampone šampone sa sulfatima i štetnim hemikalijama (više u nastavku), a obožava korištenje hranjivih balzama i maski za kosu.

Ako je vaša kosa suva, a farbate je, da bi ostala zdrava, napravite veću pauzu između dva farbanja ili birajte pramenove i tretiranje dela kose umesto čitave glave.

Jedan od trikova kod korištenja hranjivih preparata i omekšivača za suvu kosu je da koristite isključivo maske, i to na specifičan način. Maske su bogatije, hranjivije od balzama, a poseban trik je u tome da ih nanesete na čitavu kosu pre pranja. Dakle, stavite masku na suvu kosu pola sata pre pranja glave. Dobro operite glavu šamponom, a onda nanesete opet malu količinu maske i držite uobičajeno dugo. Isperite. Razlika u mekoći i nahranjenosti je ogromna. Ovaj će postupak vašu kosu učiniti posebno mekanom i zdravom.

Banane, avokado, ulja (maslinovo, arganovo, koskosovo)… to su najbolji sastojci za hranjive maske za kosu.

A moja baka je koristila pivo umjesto balzama! Nije znala ni čula za glumicu Cathrin Zeta Jones, koja je pivo na kosi popularizovala tek negde 2009. godine. Baka je pivo stavljala jer je to  verovatno bila navika iz vremena kada balzami i moderna kozmetička sredstva nisu ni postojali niti su joj bili dostupni. Ali ženama je oduvek bila važna nega i nalazile su način da je primene tako da im kosa bude zdrava i lepa.

Pivo sadrži fosfor, bakar, magnezijum, gvožđe, B vitamine… jača koren dlake, hrani vlas, oporavlja oštećenja, daje dlaci elastičnost i sjaj – pravi melem za zdravu kosu!

Zdrava kosa voli pivo

Pivo treba otvoriti ili uliti u posudu i pričekati malo da ishlapi. Nakon pranja kose, pivo umasirati u glavu, dobro naneti na čitavu kosu i pustiti nekoliko minuta da deluje. Isprati hladnijom vodom.

Ovo će prijati i masnoj i suvoj i normalnoj kosi, doneće osveženje, uticati na regeneraciju dlake i ulepšati lokne, ako ih imate!

Sulfati i štetne hemikalije u šamponima

Ako ne želite da kosa počne prevremeno da opada, ne želite potpuno da poremetite ravnotežu na koži glave i lučenje prirodnih ulja koje štite dlaku i čine je zdravom ili generalno ne želite toksične materije na glavi, koži, telu, igde blizu sebe – birajte šampone sa što prirodnijim sastojcima! Sve što nanesete na kožu, ući će barem delimično i u krvotok i uticati na organizam i njegovo zdravlje.

Kako da znate da je šampon bez sulfata i parabena?

Svaki šampon ima etiketu a na njoj obavezan popis sastojaka.

Sulfati su  najčešći štetni sastojci u šamponima i na deklaracijama ćete ih uočiti pod ovim nazivima:

  • Coco-glukozid
  • Natrijum coco-glukozid tartarat
  • Sodium lauryl sulphate
  • Sodium laureth sulphate
  • Ammonia Laureth Sulphate

Primetićete da je šampon pun sulfata ili hemikalija  ako mnogo i neprirodno peni. Stvaranje pene nije znak da šampon dobro pere, naprotiv

Nadalje, želite da izbegnete sve što ima parabene.

Parabeni su vrsta konzervansa koji mogu da izazovu ekceme, iritacije, alergije (posebno kod dece) i koji su decenijama neometano korišteni dok se nije shvatilo da su štetni. Svaki ozbiljan brend danas ima ponudu kozmetičkih preparata bez parabena.

Dakle, ako piše paraben u bilo kom obliku: metilparaben, butilparaben, etilparaben, propilparaben… – slobodno zaobiđite!

Silikoni u preparatima za kosu – da ili ne?

Silikoni su divni sastojci koji kosu čine tako mekanom, sjajnom, dlaku “debljom”, podatnijom, mekšom… na potpuno neprirodan način!

To je kao neka guma, za koju znate da je potpuno veštačka, koja neprirodno “pumpa” dlaku, i dok je na glavi, dobro je, ali kada se ispere ili njeno dejstvo nestane, kosa je svaki put u sve gorem stanju.

Silikoni daju mekoću i sjaj i zato su popularni u šamponima i svim preparatima za kosu. Ali, to je veštački način “bustovanja” dlake, koji je dugoročno opterećuje, iscrpljuje, i utiče na njenu beživotnost, gubitak snage i sjaja.

Stvarno sjajna i zdrava dlaka je prirodno sjajna i zdrava, pa za zdravu kosu i prirodno lep izgled želimo da izbegnemo i silikone.

Kako prepoznati silikone na deklaraciji?

Treba znati koji naziv se koristi za različite vrste silikona. Opet, treba gledati i čitati deklaraciju. Evo i popisa:

  • Amodimethicone
  • Cyclomethicone
  • Behenoxy dimethicone
  • Stearoxy dimethicone
  • Cetearyl methicone
  • Cetyl dimethicone
  • Cyclopentasiloxane
  • Dimethicone
  • Dimethiconol
  • Stearyl dimethicone
  • Trimethylsilylamodimethicone
  • Dimethicone copolyol
  • Hydrolyzed wheat protein
  • Hydroxypropyl polysiloxane
  • Lauryl methicone copolyol
  • Svi sastojci sa prefiksom PEG

Shvatili ste: “methicone” i “dimethicone” će  uputiti na silikon u preparatu.

Zdrava kosa će ceniti blage, što prirodnije šampone, bez hemikalija: sulfata, parabena i silikona!

sampon-za-kosu

Prirodna sredstva i losioni za negu kose

Umesto gelova, lakova i preparata prepunih hemikalija, koristite prirodne sastojke, hranjiva uljalosione na prirodnoj bazi za dodatnu negu kose. To su kokosovo ulje, arganovo ulje, sastojci na bazi čajevca (čajno drvo), ricinusovo ulje, sve što sadrži koprivu Uz sve ove savete za zdravu i lepu kosu, trebalo bi da  dobijete motivaciju i obratite pažnju na to kada i što stavljate na glavu pa će kosa biti zahvalna. Dodatno, čuvajte kosu od preteranog izlaganja lošim vremenskim prilikama, zaštitite je od UV zračenja, hladnoće i vetra, i redovno koristite prirodna ulja, losione i sredstva koji će joj pomoći da se oporavi, povrati snagu i bude još ljepša i snažnija! Zdrava kosa voli prirodu!

Podijeli:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Tabela Sadržaja

Popularno

Preporučujemo za vas

Devojka duge negovane kose drži u ruci Herell losion protiv opadanja kose

HERELL | Losion protiv opadanja kose

Herell losion je specijalizovani preparat na bazi prirodnih ulja i tinktura protiv opadanja kose. Losion eliminiše suvu i masnu perut, svrab glave, sanira upale i

Kokos, kokosovo ulje i kašičica s uljem na palmi

Kokosovo ulje za kosu, lice i kao lek

Ulje dobijeno iz kokosovog ploda većinom je bogato zasićenim mastima, zbog čega ima kruto stanje na nižim temperaturama, a postaje ulje iznad 24° C.  Svaka

Negovano lice mlade žene nežno dodiruje ruka na posteljini sa laticama ruže

Ulje za lice | Napredna nega i masaža lica

Osnovna nega lica podrazumeva redovno čišćenje i hidrataciju lica. Stres, zagađivači u vazduhu, ishrana, UV zračenje, vetar, pojačana vlaga ili hladnoća, starenje, hormonalne probeme – sve

Jer sve što nam treba
je već tu

Kontakt informacije

Zapratite nas

Ostavite nam poruku