Šta je srijemuš?
U narodu poznat i kao medveđi luk, srijemuš je prijeki lijek za veliki broj zdravstvenih problema. Ali, u prvom redu pomaže kod pravilnog rada srca i snižavanja holesterola, visokog pritiska, odnosno začepljenja arterija.
Hemijski sastav srijemuša
Srijemuš sadrži etarska ulja, mineralne materije, šećer, vitamin C, karotin, bjelančevine, masti i alicin. Pomaže krvnim sudovima da ostanu mladi i elastični, kao i da se krv za njih lijepi.
Mladi listovi srijemuša preporučuju se osobama koje pate od visokog nivoa holesterola i trigliceida u krvi zbog prisustva blagotvornih minerala. Ova biljka povoljno djeluje na arterije i može spriječiti aterosklerozu.
Kako srijemuš djeluje na tijelo?
Pritom, srijemuš efikasno čisti organizam od toksina. Preciznije, čisti jetru, bubrege, crijeva i žučnu kesu. Ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo. Stari travari tvrde da je samo gram dnevno dovoljan da podstakne cirkulaciju.
Ljudi na ovim prostorima od davnina znaju za ljekovita dejstva srijemuša i skrojili su nekoliko recepata koji pomažu jačanju srca i kod drugih tegoba.
Esencijalne kapi
Ovaj eliksir garantovano reguliše krvni pritisak i čisti krvotok. U litarsku flašu potrebno je nasjeckati listove, a zatim politi domaćom rakijom. Nakon dvije nedjelje kada je napitak odstojao na suncu, ili na toplom pri izvoru svjetlosti, dnevno je potrebno piti 14-15 kapi sa malo vode.
Sirup za imunitet
200g srijemuša je potrebno samljeti i preliti sa 1.5l hladne vode. Ostaviti da odstoji preko noći. Potom iscijediti tečnost, a srijemuš dobro ispasirati. U to se dodaje 1kg šećera ili meda, a mješavinu lagano kuhati 10-15 minuta. Tri puta dnevno po jednu kašičicu.
Salata
Svježe listove srijemuša dodati u 300g isjeckanog mladog luka i dodati maslinovo ulje ili po želji balzamiko sirće. Začinjenu salatu posuti kravljim ili kozjim sirom.